NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година
2930
Творчески отражения

Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък.  Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев

| 27 Юни 2024, 09:06 ч.
Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей
Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година
Снимка © БТА / архив

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ на Мариус Донкин по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит спечели голямата награда на тазгодишното издание на Международния фестивал „МоноАкт” в Косово, съобщи вестник „Коха диторе“.

Монодрамата на българския актьор и режисьор, която представя връзката между хората отвъд различията, беше изиграна в петък вечерта в Прищина преди закриването на фестивала и церемонията по награждаването. Донкин благодари за наградата пред публиката в театър "Додона" в косовската столица.

„Господин Ибрахим и цветята на Корана“ разгръща човешки съдби като послание за преодоляване на различията, тя е химн за обичта и толерантността, отбелязва косовското издание. 

Постановката е отражение на детството на Момо (еврейско момче – бел. ред.), а действието се развива в стар квартал на Париж. Момо се отбива всеки ден в маг

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

"Уроци по немски" на режисьора Павел Веснаков спечели наградата за най-добър филм на кинофестивала "Свети Влас филм фест", който тази вечер закри официално своето трето издание. Наградата обяви директора на фестивала Даниела Динева. Веснаков не успя да присъства лично на церемонията по награждаването, но чрез режисьора Мариан Вълев, който прие наградата, благодари за високата оценка.

Специален гост на церемонията, състояла се в Амфитеатър "Арена" в Свети Влас, беше заместник-министърът на културата д-р Илко Ганев. Той присъди отличието за главна женска роля. Тя отиде при Ели Скорчева за "Уроците на Блага".

"Щастлив съм, че съм тук, за да връча една от най-хубавите награди, на една актриса, която няма нужда от представяне", заяви Ганев. От сцената Ели Скорчева пожела дълъг и светъл път на фестивала и заяви, че "има нужда от такива събития, които да популяризират българс

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

Община Берковица подарява три безплатни прожекции на лятно кино на гражданите и гостите на града, съобщиха от местната администрация.

Те ще бъдат на голям екран под открито небе на централния площад „Йордан Радичков“ на 25 юли, 2 август и 3 август.

Представени ще бъдат само български филми – „Чалга“ - 2022 година с режисьор Мариан Вълев, "Като за последно" - 2021 година с режисьор Ивайло Пенчев и „Голата истина за група „Жигули““ – 2021 година с режисьор Виктор Божинов.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлуджа“, които са били под общинско ръководство, са обединени. Тогава НПМ „Шипка – Бузлуджа“ се оформя като държавен културен институт със свое седалище, щат и директор.

През годините музеят е стопанисвал няколко силно посещавани обекта. Освен Паметника на свободата на връх „Шипка“ и музея на открито, това са храм-паметникът „Рождество Христово“ в град Шипка и паметниците на Хаджи Димитър, на основаването на Българската социалдемократическа партия и паметникът на загинали партизани от Габровско-севлиевския отряд, които са в подножието на връх „Бузлуджа“. Мая Миланова уточни, че Дом-паметникът на Българската комунистическа партия на върха никога не е бил под управлението на парк-музея. НПМ „Шипка – Бузлуджа“ стопанисва още Парка на победата край село Шейново. 

По думите и през тези 60 години основно посещаваните туристически обекти са Паметникът на свободата, паметниците под връх „Булзуджа“ и храм-паметникът. Тези 22 милиона включват и посетителите на националните чествания край Паметника на свободата и отбелязването на Бузлуджанската епопея, уточни тя. Най-много са били посетителите през 1971 - 1 милион и 182 хиляди души. При първия официален отчет за 1964 година като посетители са посочени малко над 845 хиляди души, а над шест хиляди са изнесените беседи. След 1981 година обектите в подножието на връх „Бузлуджа“ преминават към Българската комунистическа, от тогава е спряна статистиката на посещенията там. След затварянето на Дом-паметника те отново се поддържат от НПМ, но не се води статистика на посещенията, посочи Миланова. 

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Единадесетото издание на фестивала за ново европейско кино и тази година ще задоволи и най-изисканите вкусове с 50-те ленти, които са включени в програмата- конкурсна и извънконкурсна и българско кино. 

Това каза на традиционната пресконференция преди официалното начало на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ неговият създател и изпълнителен директор Магдалена Ралчева.

Тя допълни, че за да е успешен фестивалът, се залага на много старателна селекция на филмите, които ще бъдат представени. Според нея втората важна причина е, че зрителите имат възможността да се гледат всички филмови ленти при вход свободен. 

„На трето място е потребността на публиката да гледа тези филми“, разкри Ралчева.

Според нея „в съвременния свят хората предпочитат да гледат филмите в домовете си на стрийминг платформи и

На 17 август на сцената на площад „Николай Гяуров” във Велинград  Дичо с D2 ще отбележат с концерт 25-те си години на сцена, съобщиха от Община Велинград.

Жителите и гостите на града ще чуят изпълненията на първия фронтмен Дичо, заедно с Димитър Кърнев – създател и двигател на групата, добавят още те.

Тази година българската поп-рок група D2 навършва четвърт век, a през май юбилеят бе отбелязан с голям концерт в София. 

Групата D2 е създадена в края на 1998 г. от Димитър Кърнев. Вторият присъединил се член е Дичо Т. Христов, като малко след това D2 оформя своя първи състав, включващ Александър Обретенов, Красимир Тодоров, Явор Александров. През 2003 г. в групата е поканен Десислав Семерджиев.

Групата има четири издадени албума – „Ледено момиче” (2000), „2002” (2002), „6” (20

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Ема Шаплен пее в зала 1 на НДК след концерти в едни от най-емблематичните сцени по света.

Сред тях са Акрополът в Атина, гръцката арена „Олимпия“, големият дворец на Кремъл в Москва и „Еспланадата“ в Сингапур. В Израел тя е пяла в Caesare Arena, а в Нидерландия - в театъра Carré. Впечатляващо е и нейното изпълнение пред 10 000 души в новоразкопан римски мавзолей на открито близо до Белград, разказват организаторите на събитието в София.

По думите им френската изпълнителка е изнасяла концерт и на мястото на огромен храм в Бали, както и на тунизийския морски бряг на Хам Мамет. В Буенос Айрес тя е пяла в театъра Колизео, а в Монако е участвала в събитие с кънки на лед, организирано от принц Алберт.

Както информирахме, събитието на 11 октомври, когато Шаплен ще пее в съпровод на електронни музиканти, хор и струне

Тя отбеляза, че до 1989 година най-голям брой чуждестранни посетители е имало от разпадналия се Съветски съюз. След промените на 10 ноември същата година настъпва срив в посещаемостта - през 1990 година посетителите са наполовина от предходната, а през 1991 година спадат тройно, разказа Мая Миланова. 

По думите й това се дължи от една страна на липсата на съветски туристи, които дотогава са били над 50 на сто от посетителите, а от друга - на икономическата криза от началото на 90-те години на миналия век. 

През втората половина на 90-те години посещаемостта постепенно нараства. Идват туристи от Европа, Израел, Азия, Канада, Австралия. Интересът е ориентиран най-вече към храм-паметника в Шипка, тъй като чуждестранните посетители не са запознати със събитията, свързани с Паметника на свободата, посочи още Миланова. 

След доста упорита работа посещаемостта около 2000 година отново се покачва, но през 2004 година управлението на храм-паметника се поема от Старозагорската света митрополия. 

Според Мая Миланова доказателство за това, че се работи упорито по разширяване на кръга на посетителите на Паметника на свободата на връх „Шипка“, е, че в първата година след отделянето на храм-паметника посетителите на върха са били 60 хиляди, а към днешна дата са около сто хиляди годишно. „Това ни прави един от най-посещаваните музеи в страната“, посочи тя. 

Музеят е посещаван през годините от редица известни личности от всякакви сфери. 

„От основаването на музея всички български държавни ръководители са били на Шипка, а до 1989 година обектите са посещавали и всички съветски ръководители“, разказа още Мая Миланова.

Руският президент Владимир Путин също е посещавал парк-музея два пъти. Сред добре познатите имена, посещавали НПМ „Шипка-Бузлуджа“, са Леонид Брежнев, Михаил Горбачов, Ицхак Шамир, италианският актьор Микеле Плачидо и много други. Идвали са и много космонавти - като например Юрий Гагарин, Валентина Терешкова, посочи Миланова. Интересен факт е, че пред загиналите на връх „Шипка“ се е поклонил и професорът от Истанбулския университет проф. Рауф Версан, който в правнук на Вейсел паша - командир на централната османска армия по време на боевете при Шипка и Шейново през 1878 година. 

През настоящата година, освен 60-ата годишнина от основаването на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, се навършват и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
2930
Творчески отражения

Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт.Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък.

| 27 Юни 2024, 09:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей
Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година
Снимка © БТА / архив

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ на Мариус Донкин по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит спечели голямата награда на тазгодишното издание на Международния фестивал „МоноАкт” в Косово, съобщи вестник „Коха диторе“.

Монодрамата на българския актьор и режисьор, която представя връзката между хората отвъд различията, беше изиграна в петък вечерта в Прищина преди закриването на фестивала и церемонията по награждаването. Донкин благодари за наградата пред публиката в театър "Додона" в косовската столица.

„Господин Ибрахим и цветята на Корана“ разгръща човешки съдби като послание за преодоляване на различията, тя е химн за обичта и толерантността, отбелязва косовското издание. 

Постановката е отражение на детството на Момо (еврейско момче – бел. ред.), а действието се развива в стар квартал на Париж. Момо се отбива всеки ден в маг

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

"Уроци по немски" на режисьора Павел Веснаков спечели наградата за най-добър филм на кинофестивала "Свети Влас филм фест", който тази вечер закри официално своето трето издание. Наградата обяви директора на фестивала Даниела Динева. Веснаков не успя да присъства лично на церемонията по награждаването, но чрез режисьора Мариан Вълев, който прие наградата, благодари за високата оценка.

Специален гост на церемонията, състояла се в Амфитеатър "Арена" в Свети Влас, беше заместник-министърът на културата д-р Илко Ганев. Той присъди отличието за главна женска роля. Тя отиде при Ели Скорчева за "Уроците на Блага".

"Щастлив съм, че съм тук, за да връча една от най-хубавите награди, на една актриса, която няма нужда от представяне", заяви Ганев. От сцената Ели Скорчева пожела дълъг и светъл път на фестивала и заяви, че "има нужда от такива събития, които да популяризират българс

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

Община Берковица подарява три безплатни прожекции на лятно кино на гражданите и гостите на града, съобщиха от местната администрация.

Те ще бъдат на голям екран под открито небе на централния площад „Йордан Радичков“ на 25 юли, 2 август и 3 август.

Представени ще бъдат само български филми – „Чалга“ - 2022 година с режисьор Мариан Вълев, "Като за последно" - 2021 година с режисьор Ивайло Пенчев и „Голата истина за група „Жигули““ – 2021 година с режисьор Виктор Божинов.

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлуджа“, които са били под общинско ръководство, са обединени. Тогава НПМ „Шипка – Бузлуджа“ се оформя като държавен културен институт със свое седалище, щат и директор.

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Единадесетото издание на фестивала за ново европейско кино и тази година ще задоволи и най-изисканите вкусове с 50-те ленти, които са включени в програмата- конкурсна и извънконкурсна и българско кино. 

Това каза на традиционната пресконференция преди официалното начало на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ неговият създател и изпълнителен директор Магдалена Ралчева.

Тя допълни, че за да е успешен фестивалът, се залага на много старателна селекция на филмите, които ще бъдат представени. Според нея втората важна причина е, че зрителите имат възможността да се гледат всички филмови ленти при вход свободен. 

„На трето място е потребността на публиката да гледа тези филми“, разкри Ралчева.

Според нея „в съвременния свят хората предпочитат да гледат филмите в домовете си на стрийминг платформи и

На 17 август на сцената на площад „Николай Гяуров” във Велинград  Дичо с D2 ще отбележат с концерт 25-те си години на сцена, съобщиха от Община Велинград.

Жителите и гостите на града ще чуят изпълненията на първия фронтмен Дичо, заедно с Димитър Кърнев – създател и двигател на групата, добавят още те.

Тази година българската поп-рок група D2 навършва четвърт век, a през май юбилеят бе отбелязан с голям концерт в София. 

Групата D2 е създадена в края на 1998 г. от Димитър Кърнев. Вторият присъединил се член е Дичо Т. Христов, като малко след това D2 оформя своя първи състав, включващ Александър Обретенов, Красимир Тодоров, Явор Александров. През 2003 г. в групата е поканен Десислав Семерджиев.

Групата има четири издадени албума – „Ледено момиче” (2000), „2002” (2002), „6” (20

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Ема Шаплен пее в зала 1 на НДК след концерти в едни от най-емблематичните сцени по света.

Сред тях са Акрополът в Атина, гръцката арена „Олимпия“, големият дворец на Кремъл в Москва и „Еспланадата“ в Сингапур. В Израел тя е пяла в Caesare Arena, а в Нидерландия - в театъра Carré. Впечатляващо е и нейното изпълнение пред 10 000 души в новоразкопан римски мавзолей на открито близо до Белград, разказват организаторите на събитието в София.

По думите им френската изпълнителка е изнасяла концерт и на мястото на огромен храм в Бали, както и на тунизийския морски бряг на Хам Мамет. В Буенос Айрес тя е пяла в театъра Колизео, а в Монако е участвала в събитие с кънки на лед, организирано от принц Алберт.

Както информирахме, събитието на 11 октомври, когато Шаплен ще пее в съпровод на електронни музиканти, хор и струне

През годините музеят е стопанисвал няколко силно посещавани обекта. Освен Паметника на свободата на връх „Шипка“ и музея на открито, това са храм-паметникът „Рождество Христово“ в град Шипка и паметниците на Хаджи Димитър, на основаването на Българската социалдемократическа партия и паметникът на загинали партизани от Габровско-севлиевския отряд, които са в подножието на връх „Бузлуджа“. Мая Миланова уточни, че Дом-паметникът на Българската комунистическа партия на върха никога не е бил под управлението на парк-музея. НПМ „Шипка – Бузлуджа“ стопанисва още Парка на победата край село Шейново. 

По думите и през тези 60 години основно посещаваните туристически обекти са Паметникът на свободата, паметниците под връх „Булзуджа“ и храм-паметникът. Тези 22 милиона включват и посетителите на националните чествания край Паметника на свободата и отбелязването на Бузлуджанската епопея, уточни тя. Най-много са били посетителите през 1971 - 1 милион и 182 хиляди души. При първия официален отчет за 1964 година като посетители са посочени малко над 845 хиляди души, а над шест хиляди са изнесените беседи. След 1981 година обектите в подножието на връх „Бузлуджа“ преминават към Българската комунистическа, от тогава е спряна статистиката на посещенията там. След затварянето на Дом-паметника те отново се поддържат от НПМ, но не се води статистика на посещенията, посочи Миланова. 

Тя отбеляза, че до 1989 година най-голям брой чуждестранни посетители е имало от разпадналия се Съветски съюз. След промените на 10 ноември същата година настъпва срив в посещаемостта - през 1990 година посетителите са наполовина от предходната, а през 1991 година спадат тройно, разказа Мая Миланова. 

По думите й това се дължи от една страна на липсата на съветски туристи, които дотогава са били над 50 на сто от посетителите, а от друга - на икономическата криза от началото на 90-те години на миналия век. 

През втората половина на 90-те години посещаемостта постепенно нараства. Идват туристи от Европа, Израел, Азия, Канада, Австралия. Интересът е ориентиран най-вече към храм-паметника в Шипка, тъй като чуждестранните посетители не са запознати със събитията, свързани с Паметника на свободата, посочи още Миланова. 

След доста упорита работа посещаемостта около 2000 година отново се покачва, но през 2004 година управлението на храм-паметника се поема от Старозагорската света митрополия. 

Според Мая Миланова доказателство за това, че се работи упорито по разширяване на кръга на посетителите на Паметника на свободата на връх „Шипка“, е, че в първата година след отделянето на храм-паметника посетителите на върха са били 60 хиляди, а към днешна дата са около сто хиляди годишно. „Това ни прави един от най-посещаваните музеи в страната“, посочи тя. 

Музеят е посещаван през годините от редица известни личности от всякакви сфери. 

„От основаването на музея всички български държавни ръководители са били на Шипка, а до 1989 година обектите са посещавали и всички съветски ръководители“, разказа още Мая Миланова.

Руският президент Владимир Путин също е посещавал парк-музея два пъти. Сред добре познатите имена, посещавали НПМ „Шипка-Бузлуджа“, са Леонид Брежнев, Михаил Горбачов, Ицхак Шамир, италианският актьор Микеле Плачидо и много други. Идвали са и много космонавти - като например Юрий Гагарин, Валентина Терешкова, посочи Миланова. Интересен факт е, че пред загиналите на връх „Шипка“ се е поклонил и професорът от Истанбулския университет проф. Рауф Версан, който в правнук на Вейсел паша - командир на централната османска армия по време на боевете при Шипка и Шейново през 1878 година. 

През настоящата година, освен 60-ата годишнина от основаването на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, се навършват и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.